Základný rozdiel medzi MultiPlus a Quattro: MultiPlus má jeden vstup striedavého prúdu (napríklad na pripojenie elektrickej stanice alebo distribučnej siete), zatiaľ čo Quattro má 2 vstupy striedavého prúdu (napríklad na pripojenie distribučnej siete a elektrickej stanice súčasne).
Dva vstupy striedavého prúdu
Jednotka Quattro je vybavená dvoma vstupmi striedavého prúdu na pripojenie distribučnej siete a napríklad generátora.
Dva výstupy striedavého prúdu
Jednotka Quattro je vybavená dvoma výstupmi striedavého prúdu. Hlavný výstup AC1 zabezpečuje nepretržité napájanie. Napríklad v režime UPS zariadenie Quattro prevezme napájanie pripojených spotrebičov (za menej ako 20 milisekúnd) v prípade výpadku distribučnej siete alebo generátora.
Druhý výstup je funkčný len vtedy, keď je k dispozícii vstup striedavého prúdu (distribučná sieť/generátor). Preto možno na tento výstup pripojiť záťaž, ktorá by rýchlo vyčerpala batérie, napríklad ohrievač vody, a bude napájaná len zo zdroja striedavého prúdu.
Štyri stupne nabíjania s adaptívnou nabíjačkou a dva výstupy na nabíjanie batérií
Hlavný výstup poskytuje výkonné nabíjanie batérií prostredníctvom systému "adaptívneho nabíjania". Softvér riadi trojstupňový proces automatického nabíjania podľa stavu batérie a pridáva štvrtý stupeň nabíjania - udržiavacie nabíjanie. Okrem toho môže Quattro nabíjať druhý akumulátor pomocou nezávislého nabíjacieho výstupu určeného napríklad pre štartovacie akumulátory generátorov. Quattro je navrhnuté na nabíjanie všetkých typov olovených, alkalických a lítiových akumulátorov.
Prakticky neobmedzený výkon vďaka paralelnej prevádzke
Až 6 jednotiek Quattro môže pracovať paralelne, aby sa dosiahol vyšší výkon.
Trojfázová prevádzka
Tri jednotky rovnakého typu možno nakonfigurovať na trojfázovú prevádzku. To však nie je všetko: až 6 súprav troch jednotiek možno zapojiť paralelne a získať tak výkon meniča až 144 kW / 180 kVA a nabíjací výkon 2500 A.
Jedinečné vlastnosti systému PowerAssist
Quattro zabraňujú preťaženiu zdroja striedavého prúdu s obmedzeným výkonom, napr. prúdovo obmedzeného pripojenia. V prípade preťaženia vstupného zdroja striedavého prúdu sa nabíjací prúd do batérie v prvom rade automaticky zníži. V druhom rade sa potom výstupný striedavý prúd zvýši o prúd odoberaný z batérie.
Solárna energia
Striedavý prúd môže byť k dispozícii aj v prípade výpadku elektrickej siete.
Quattro sa môže používať v systémoch mimo siete (ostrovných), ako aj vo fotovoltických systémoch pripojených k distribučnej sieti. Quattro nie je vybavený vstupom pre fotovoltické polia, ale je navrhnutý na spoluprácu s regulátormi MPPT (systémy s jednosmerným pripojením) alebo so sieťovými striedačmi (systémy so striedavým pripojením).
Konfigurácia systému
- V prípade samostatnej inštalácie napr. UPS sa konfigurácia dá jednoducho vykonať za niekoľko minút pomocou prepínačov DIP.
- Paralelné a trojfázové aplikácie možno konfigurovať pomocou softvéru VE.Bus Quick Configure a softvéru VE.Bus System Configurator.
- Mimo siete a hybridné fotovoltické inštalácie pre vlastnú spotrebu, ktoré zahŕňajú sieťové striedače alebo solárne nabíjačky MPPT, možno konfigurovať pomocou softvéru Assistant (softvér špecifický pre danú aplikáciu).
- Konfiguračný softvér si môžete bezplatne stiahnuť na tomto odkaze (VE.Configure 3): https://www.victronenergy.com/support-and-downloads/software.
Pre uvedený softvér budete potrebovať komunikačné rozhranie PC MK3-USB
Vzdialené monitorovanie a konfigurácia systému
Svoj systém môžete monitorovať a ovládať lokálne (LAN) alebo vzdialene cez internet z ktoréhokoľvek miesta na svete pomocou bezplatnej aplikácie VRM a bezplatného portálu VRM.
https://vrm.victronenergy.com/landingpage
Prístup môže byť z telefónu, tabletu, notebooku alebo PC pre rôzne operačné systémy. Úroveň ovládania nemá konca kraja, pomocou jedného z nasledujúcich ovládacích panelov môžete systém monitorovať a konfigurovať odkiaľkoľvek na svete: Color Control GX alebo Venus GX